Všechno, co jste kdy chtěli vědět o tisku, ale báli jste se zeptat, vol. 3
Přišel čas na poslední část našeho seriálu na téma základní polygrafické termíny. Věříme, že vám i tento díl osvětlí některé často používané pojmy a při komunikaci s tiskovým studiem budete mít zas o něco jasněji. Neznalost některých termínů totiž může být zdrojem zmatků a nedorozumění, čemuž lze snadno předejít. Pojďme tedy na to.
Blok – tento pojem určitě znáte jako označení pro sešit či notes, do kterého si zapisujete třeba poznámky. V terminologii tiskařů je to soubor listů či složek spojených s obálkou do knihařské vazby. Může to být vnitřní část publikace, časopisu, katalogu atp.
Kapitálek – ozdobná textilní lemovka vlepená do horní a spodní části okraje hřbetu knihy. Přesahuje přes okraje, aby zakryla šití. Pozor, nepleťte si s kapitálkou či kapitálou, což je označení pro písmeno velké abecedy o velikosti písmena malé abecedy. Více se dočtete v našem článku o fontech.
Korektura – kdo by neznal… Jedná se o vyznačování oprav před tiskem. Domácí korektura je prováděná tiskárnou, autorskou korekturu provede zákazník.
Kroužková vazba – mechanická vazba, v níž jsou listy opatřeny otvory a navléknuty do kroužkového mechanismu. Její výhodou je snadnost a rychlost zhotovení, často se k ní přidává i plastová fólie a tuhý karton, které nahrazují přední a zadní desky.
Maketa – předběžný model tiskoviny zhotovený tak, aby mohl být posouzen její celkový vzhled, váha a rozměr. Na základě makety se pak rozhodne o konečných úpravách výrobku, případně se určí potřeba základních materiálů či výpočet výrobních nákladů.
Makulatura – souhrnné pojmenování pro všechny vadné výtisky. Tiskové archy, které neodpovídají požadavkům, a proto nesmějí být dodány odběrateli. Může se jednat o potištěný materiál znehodnocený kvůli nedostatkům při provozu stroje nebo ve fázi dokončování. Nezahrnuje se do konečného expedovaného množství.
Přebal – obal s klopami chránící hotovou vazbu, případně pruh potištěného papíru opatřeného povrchovou úpravou, např. laminováním.
Předsádka – dvoulist sloužící ke spojení knižního bloku s deskami. Předsádka zároveň chrání první a poslední arch knihy, namáhaný při otevírání. Kvůli pevnosti doporučujeme použití speciálního předsádkového materiálu s delšími vlákny.
Remitenda – neprodaná část tiskového nákladu novin, časopisů nebo publikací, která je vrácena vydavatelství či distributorovi.
Sešitová vazba – měkká vazba označovaná jako vazba V1. Blok se zde skládá z dvojlistů snesených do sebe, opatřených obálkou a sešitých ve hřbetě drátem. Drát je při šití odvíjen z cívky, dělen na krátké skobky a protlačen hřbetem bloku, konce skobky jsou pak ohnuty k sobě.
Vakát – záměrně nepotištěná stránka publikace. Aby se v korekturách odlišila od chybějících stránek, označuje se latinským slovem „vacat“(prázdný). Běžně se užívá na začátku knihy, naproti titulnímu listu či za ním, případně od sebe odděluje jednotlivé kapitoly či vetší oddíly knihy. V knize se obvykle nachází nalevo.
Vazba – určitý počet listů spojených v jeden celek.
Vazba V1 – sešitová vazba šitá drátem ve hřbetu, ořez po třech stranách (trojřez)
Vazba V1 s očky – sešitová vazba šitá drátem ve hřbetu, ořez po třech stranách. (trojřez) a očka pro zavěšení do šanonu.
Vazba V2 – lepená vazba, odfrézovaný hřbet, zavěšená měkká obálka, ořez po třech stranách (trojřez).
Vazba V4 – složky sešité a zalepené v měkké obálce.
Vazba V8a– složky sešité v tuhé obálce, potah papírový, případně přebal.
Vazba V8 – složky sešité v tuhé obálce, potah plátno, případně přebal.
Záložková stužka, lacetka – tenká barevná stužka, zalepená jedním koncem ke knižnímu bloku. Slouží k zakládání určitého místa v knize.
Tolik náš poslední díl polygrafického slovníku. Přejeme hodně úspěchů při komunikaci s tiskovými studii a mnoho pěkných výtisků přesně dle vašich představ!